Shelly Plus H&T + IMS-PC
Integracja termohigrometru Shelly Plus H&T z systemem IMS-PC przez protokół MQTT i HiveMQ.
Po przyłączeniu czujnika do sieci domowej WiFi według instrukcji producenta możemy przystąpić do integracji z IMS-PC. Przesyłanie danych odbywa się przez protokół MQTT — wymagany jest serwer pośredniczący. Skupimy się na konfiguracji HiveMQ, które już wykorzystujemy do sterowania pompą ciepła.
Uruchomienie trybu konfiguracji
Zdejmij tylną pokrywę czujnika. Podłącz termometr do zasilacza przez złącze USB-C i naciśnij przycisk. Na wyświetlaczu pojawi się napis „SEt" — oznacza to tryb konfiguracji.
Znajdź adres IP czujnika
Sprawdź na routerze, jakie IP zostało przydzielone termometrowi. Wpisz ten adres w przeglądarce — otworzy się panel sterowania Shelly.
Przejdź do ustawień MQTT
W panelu sterowania Shelly przejdź do „Settings", a następnie wejdź w sekcję „MQTT".
Skonfiguruj połączenie MQTT
Skonfiguruj połączenie zgodnie z poniższymi zasadami:
- Zaznacz wszystkie opcje zgodnie z obrazkiem
- MQTT prefix koniecznie zmień na shelly
- Dane Serwer, Username i Password przepisz z IMS-PC → zakładka „Konfiguracja" → sekcja „KONFIGURACJA MQTT"
Zapisz i złóż urządzenie
Po skonfigurowaniu połączenia z serwerem MQTT i zapisaniu ustawień odłącz kabel USB i złóż urządzenie.
Włącz Shelly w IMS-PC
Przejdź do IMS-PC → zakładka „Konfiguracja" → sekcja „TERMOMETR". Zaznacz pole Shelly Plus H&T i zapisz konfigurację. Od tej chwili w Panelu Info będą widoczne temperatura, wilgotność i stan baterii.
- Poczekaj — Shelly wysyła dane co pewien czas automatycznie.
- Podłącz lub odłącz zasilanie USB — spowoduje to reset czujnika i natychmiastowe wysłanie danych na serwer MQTT (pod warunkiem poprawnej konfiguracji).